Polecana literatura

Na rynku można znaleźć wiele poradników dla początkujących pisarzy. Poniżej lista tych, po które warto sięgnąć.

„Praktyczny kurs pisarstwa. Jak napisać intrygującą i wciągającą książkę?”

Autor: Katarzyna Krzan | Internetowe Wydawnictwo Złote Myśli Sp. z o.o.

w240_u90

Cieniutka pozycja, która zawiera zbiór podstaw z zakresu budowy powieści. Znajdziemy w niej informacje dotyczące technik narracji, konstruowania postaci, dialogów, budowy scen, problemów kompozycji, przebiegu fabuły, stereotypów, przestrzeni fabularnej i zakończenia. Choć formuła przywodzi na myśl podręcznik do języka polskiego, jest przydatna zwłaszcza dla osób, które do powieści chcą podejść w sposób formalny.

„Warsztat pisarza. Jak pisać, żeby publikować”

Autor: Dwight V. Swain | AG-TEL Sp. z o.o.

warsztat-pisarza-jak-pisac-zeby-publikowac-w-iext47653436

W tej propozycji również znajduje się sporo technicznych wskazówek, tym jednak razem są one opatrzone rozległym komentarzem autora. W książce znajdziecie odpowiedź nie tylko jak pisać, ale także dlaczego. Przeczytacie m.in. o strategii w pisaniu, budowaniu konfliktów, emocjach, bohaterach, przygotowaniu do pisania. Oprócz tego kilka rozdziałów poświęconych jest procesowi wydawniczemu: zawierają rady dotyczące sprzedaży opowieści, przygotowaniu maszynopisu i metodach pozyskania wydawcy.

„Twórcze pisanie dla młodych panien”

Izabela Filipiak | Wydawnictwo W.A.B.

56ba63f709b49

Książka przypomina bardziej zbiór esejów niż poradnik. Jest ona podsumowaniem warsztatów, prowadzonych przez autorkę w latach 90-tych. Autorka porusza wiele różnych aspektów kreatywnego pisania – wspomina o gramatyce, geometrii, a także opisuje czym w powieściach jest śmierć, miłość czy tabu. W książce znajdziecie mnóstwo ciekawych ćwiczeń i to właśnie z ich powodu warto sięgnąć po ten tytuł – świetnie pobudzają kreatywność.

„Jak napisać powieść”

Nigel Watts | Wydawnictwo Literackie

103593

Jest to doskonale dopracowana książka pod kątem merytorycznym. Autor porusza w niej kwestie poszukiwania inspiracji, fabuły, wątków, postaci, dialogów, punktów widzenia, oprawy scenicznej, stylu czy tematu. Jednocześnie nie zapomina o samej sylwetce i osobowości pisarza, redagowaniu powieści czy marketingu. Książka napisana jest w oparciu o doświadczenie autora – sam jest pisarzem i wykładowcą kreatywnego pisania. Dodatkowo w książce znajdziecie rekomendowaną bibliografię oraz masę cennych wskazówek jak czerpać radość z pisania i nie paść ofiarą własnych niespełnionych ambicji.

„Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika”

Stephen King | Prószyński i S-ka

132146-352x500

Tytuł, który spodoba się nie tylko początkującym pisarzom, ale także fanom twórczości Stephena Kinga. Autor pozwala nam podejrzeć go w czasie pracy, opowiada o swoich doświadczeniach, przemycając praktyczne informacje, które mogą się przydać nie tylko w pisaniu powieści, ale w tworzeniu jakichkolwiek tekstów. Całość ma formę gawędy, czasem prześmiewczej, jednak pełnej wartościowych porad. Na końcu książki znajdziecie spis ulubionych powieści Kinga – część z nich została wydana w języku polskim a niektóre prawdopodobnie zna każde z Was.

„Sztuka powieści”

Milan Kundera | Państwowy Instytut Wydawniczy

sztuka-powiesci-w-iext34500987

To zbiór esejów, wywiadów i wystąpień autora. W sposób błyskotliwy nie tylko oprowadza czytelnika po swojej twórczości, ale pokazuje również mechanizmy powstania jego powieści. Na podstawie jego doświadczeń czytelnik może wyciągać własne wnioski dotyczące pisania powieści. Autor prowadzi czytelnika po powieści europejskiej od Cervantesa po współczesność. Jeśli jednak ktoś szuka uporządkowanego zestawu porad – tutaj go nie znajdzie. Ale, mimo to, książka może wiele wnieść w warsztat początkującego pisarza.

„Galeria złamanych piór”

Feliks W. Kres |  Fabryka słów

352x500

Najlepiej uczyć się na błędach, dzięki tej książce, możemy zobaczyć jakie błędy popełniają inni. To zbiór felietonów poświęcony najczęstszym grzechom piszących, pełnych błyskotliwego poczucia humoru. Nie znajdziecie tutaj rad „jak pisać” – wręcz przeciwnie. Cała książka opiera się na wskazówkach „jak nie pisać” – operując bezpośrednio na tekstach młodych twórców. Jedocześnie czytelnik ma okazję zobaczyć jak trudne zadanie stoi przed edytorem i korektorem, jak ciężko oceniać teksty pisane przez osoby bez doświadczenia i skłonnościami do grafomanii oraz jak ważny jest dystans do siebie i umiejętność przyjmowania konstruktywnej krytyki.

„Zawód powieściopisarz”

Haruki Murakami | Wydawnictwo MUZA SA

584344-352x500

Obowiązkowa lektura dla fanów powieści Haruki Murakamiego, która jednocześnie może podsunąć kilka cennych wskazówek początkującym pisarzom. Autor pozwala nam podejrzeć się w czasie pracy, wspomina z jakimi problemami przyszło mu się zmierzyć, jak otoczenie reaguje na czyjś sukces i jak wiele pracy wymaga droga na szczyt. Choć autor nie chce by powieść była traktowana jako jego autobiografia – przyznaje, że to po prostu zbiór felietonów napisanych przed laty – możemy naprawdę wiele się o nim dowiedzieć. I dzięki temu jeszcze lepiej zrozumieć inne jego powieści oraz wykonywany przez niego zawód.